Srpska Vojska juce, danas, sutra...

29. 2. 2012.

Prvi Balkanski Rat


“Balkan bure baruta”, cuvena izreka se ponovo pokazala da je tacna, kada je zbog tenzija oko teritorija Osmanlijskog carstva, od 08.10.191 do 30.05.1913 izbio PRVI BALKANSKI RAT.
Rat je vodjen izmedju, Srbije, Crne Gore, Grcke i Bugarske sa jedne strane protiv oslabljenog Osmanlijskog carstva sa druge.
Pocetkom 20-og veka velika kriza i problemi kako na unutrasnjem tako i na spoljasnjem planu su potresali Osmanlijsko carstvo. Velika pobeda Italije u Italijansko-Turskom ratu imala je znacajan uticaj na ceo Balkan i pripremu za rat protiv Turaka. Drzave na Balkanu pod patronatom Rusije 1912 godine pocinju pregovore, a vec krajem iste godine stvorio se Balkanski Savez.
Pre pocetka samog rata Srbija i Bugarska su imale planove za prosirenje sopstvenih teritorija, sto je za te zemlje bio dodatni motiv za pocetak rata. Uzimajuci u obzir da je Bosna i Hercegovina aneksijom pripala Austrougarskoj (1908), Srbiji je uskraceno da se siri u tom pravcu a kao logicni i jedini pravac nametao se Kosovo i Metohija i jug Srbije. Bugarska sa druge strane, koja je osigurala svoju nezavisnost 1909 godine a ujedno je i uzivala u prijateljstvu sa Rusijom imala je pretenzije na Makedoniju i Trakiju kao pravac za sirenje svojih granica.

POCETAK RATA

Velike sile sa zapada, posebno Francuska i Austrougarska su pokusale da odgovore zemlje Balkasnkog saveza da ne idu u rat ali u tome nisu uspele, a vec krajem septembra meseca krenula je opsta mobilizacija na obe strane i rat je bio samo pitanje dana…
Crna Gora (najmanja ali najratobornija clanica saveza) je prva objavila rat Osmanlijskom carstvu 08.10.1912, dok su ostale zemlje poslale ultimatium Carigradu koji oni nisu mogli da private te je 17 i 18 oktobra i ostatak zemalja Balkanskog saveza usao u rat.
Glavni problem je nastao jer nije postojao koordinirani plan vodjenja rata i zajednickog nastupanja medju drzavama saveza tako da je svaka drzava za sebe vodila rat, a bitke su se vodile na 4 fronta. Bugari su su napadali vecinu Turskih snaga koje su bile na putevima u Trakiji, Makedoniji i ka Carigradu, na jugu zemlje  ka Kosmetu, Sandzaku i severnoj Albaniji su operisali Srbi i Crnogorci a Grci su se borili u Juznoj Makedoniji u pravcu Soluna i prema Joniji i Epiru.


ZAVSRESTAK RATA

Mir je zakljucen 30.05.1913 uz posredstvo zapadnih sila. Ovim mirom Osmanlijsko carstvo je bilo prinudjeno da odustane od svojih evropskih pretenzija ali i provincija zapadno od Enos-Midija linije. Kao pobednici u ovom ratu trebalo je da Balkanski savez diktira mirovne uslove ali do toga nije dolso jer su se umesale Francuska, Italija,  Austrougarska i Rusija, i zbog toga Srbija, Crna Gora i Grcka su morale da se povuku iz Albanije, jer je Italija insistirala na stvaranju Albanska drzave, a i Austrougarska je zelela da spreci Srbiju da izadje na more.
Ovim ugovorom je nastala nova drzava Albanija, Grckoj je dodeljen Krit, Sandzak je podeljen izmedju Srbije i Crne Gore, Bugarska je dobila deo Trakije, jedino nije postignuta odluka o Makeodniji koja je ostala kao predmet neslaganja medju saveznicima. Veliko nezadovoljstvo ovim “nametnutim” Londonskim sporazumom ali i neslaganja oko Makedonije dovesce do izbijanja Drugog Balkasnkog rata….