Srpska Vojska juce, danas, sutra...

22. 9. 2012.

Drugi Balkanski Rat



Ugovorom u Londonu nisu bila skorz resena sporna pitanja medju balkanskim saveznicima. Njivi interesi su bili i dalje problematicni i suprotni. Izbio je sukob Bugarske i Srbije oko Makedonije i time se raspao Balkanski savez. Posto je doslo do mmedjusobnog obracuna medju nekadasnjim saveznicima, a prste su umesale i Rumunija i Turska koje su videle priliku za povracaj odredjenih teritorija, to je samo rasplamsalo i onako zategnutu situaciju na Balakanu.
Srbija je trazila preispitivanje ugovora sa Bugarskom o raspodeli teritorija iznoseci nekoliko vaznih razloga:
  • odlukom velikih sila Srbiji je trajno onemogucen izlaz na more
  • stvaranjem albanske drzave Srbija je ostala bez znatnog dela teritorije koja je trebalo po ugovoru da joj pripadne , dok je Bugarska u Trakiji dobila i vise nego sto je  predvidjeno
  • tokom rata Bugarska nije izvrsavala svoje obaveze na vardarskom ratistu. Osim toga, Srbija joj je poslala u pomoc pod Jedrene vecu vojnu jedinicu i nesto artiljerije, sto nije bilo predvidjeno sporazumom.
U isto vreme, postajao je i sukob izmedju Bugarske i Grcke, isto oko podele osvojene teritorije. Bugarska je uvek isticala pravo na Solun i okolinu i jos neke oblasti u egejskom primorju koje je osvojila grcka vojska.
Zategnute i pogorsane odnose izmedju saveznika nastojala je da iskoristi Austrougarska. Podrzavala je zdusno zahteve Bugarske u zelji da razbije Balkanski savez. Atanta je, a narocito Rusija, nastojala da ga sacuva kao prepreku austrougarskom prodiranju na istok.
U takvoj situaciji doslo je do zblizavanja odnosa Srbije i Grcke koje su 01.06.1913 sklopile ugovor o prijateljstvu a ubrzo i vojnu konvenciju. One su jedna drugoj garantovale zauzete teritorije u proteklom ratu i uzajamnu pomoc u slucaju bugarskog napada. Za potrebe srpske spoljne trgovine garantovan je Slobodan promet preko Soluna za naradnih 50 godina.

Iako Rumunija aktivno nije ucestvovala u Prvom balkanskom ratu, ona je nagovestavala da ce traziti da joj Bugarska ustupi juznu Dobrudzu i da ce se ukljuciti u sukob ako do njega dodje
Na jugu, Crna Gora se solidarisala sa Srbijom i mobilisala je jednu diviziju kao pomoc srpskoj vojsci u slucaju napada. U Srbiji i Bugarskoj jacale su struje koje su zagovarale oruzanu akciju za ostvarivanje svojih interesa. Tezeci da izbegne rat sa Bugarskom, Srbija je prihvatila posredovanje ruskog cara u nalazenju obostrano prihvatljivog resenja za Makedoniju. Medjutim, bugarska vojska iznenada u noci 29 i 30.06.1913 napada srpsku i grcku vosjku cime je i zvanicno otpoceo Drugi Balakanski rat.


TOK RATA I MIR U BUKURESTU

Glavni bugarski napad planiran je prema Srbiji na tom frontu sa glavnicom snaga, dok je ostatak imao zadatak da napadne Grcku vojsku kod Soluna i Djevdjelije. Sobzirom na manji broj bugarskih trupa sporadicni napadi i okrsaji su se pretvorili u grcke napade duz celog fronta i primorali bugarsku vojsku da se povuku sa svojih pozicija na odbrambene polozaje kod Kukusa i samim tim njihov plan da se koncetrisanim napadom brzo unisti veci deo Srpske vojske u Makedoniji nije uspeo.

U sedmodnevnim sukobima, u kojima je bilo dosta gubitaka na obe strane, srpska vojska je na Bregalnici (u istocnoj Makedniji) potpuno porazila bugarsku armiju Tada je Rumunija iskoristila tezak polozaj Bugarske i 10. jula objavila joj rat. Rumunska vojska brzo prodrla u juznu Dobrudzu, istovremeno presla reku Dunav i napredovala ka Sofiji. A na kraju i Turska 15.07.1913. napada Bugarsku i zauzima Jedrene. Suocena sa teskim porazima Bugarska je bila primorana da trazi mir. Mirovni pregovori zapoceli su krajem jula, a okoncani 10.08.1913. potpisanim mirom u Bukurestu.
Za vreme trajanja mirovnih pregovora, Austrougarska je bila spremna da direktno intervenise protiv Srbije, u korist Bugarske, ali je u tome nisu podrzale Nemacka i Italija. Rusija je podrzala zahtev Bugarske da dobije izlaz na Egejsko more, ali se tome suprostavila Francuska, koja je snazno podrzala Grcku.
Mirom potpisanim u Bukurestu, Srbija i Crna Gora su se prosirile teritorijalno. Srbija dobija Vardarsku Makedoniju i Kosovo, a Crna Gora Berane, Bjelo Polje, Pljevlje, Rozanj, Plav, Gusinje, Pec, Djakovicu, i deo Skadarksog jezera
Grcka je dobila Egejsku Makedoniju i deo zapadne Trakije, a Rumunija juznu Dobrudzu. Turska je uspjela da povrati zapadnu Trakiju i Jedrene. A Bugarska je tu najvise ostecena kao strana koja je izgubila rat.

POSLEDICE DRUGOG BALKANSKOG RATA

Ako je Prvi balkanski rat, bio oslobodilakog karaktera, Drugi balkanski rat je predstavljao bratoubilacku borbu, izazvan  sebicnim interesima burzoazije balkanskih zemalja i njihovih dinastija. Krajem ovog rata potvrdjena je teritorijalna podela makedonskog naroda, nacionalno jos nekonstituisnog
Uspeh Srbije i Crne Gore u balkanskim ratovima podsticali su narodnooslobodilacke teznje ovih naroda u Austrougarskoj. Zato su odnosi izmedje Austrougarske i Srbije nakon balkanskih ratova postali jos losiji, sto ce produbiti vec postojece problemei izmedju Atante i Centralnih sila.
Nakon zavrsetka balkanskih ratova, Srbija i Crna Gora su preduzele zakonske i druge mere na novim teritorijama radi ukidanja zatecenih feudalnih odnosa, modernizacije upravnog aparata i naseljavanja napustene zemlje. Nije moglo mnogo da se uradi jer je ubrzo izbio Prvi svetski rat…